Διαγόρας - Όλυμπος 1-1

28.01.2019

Στο 1-1 έμειναν Διαγόρας και Όλυμπος στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των play off με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο και το τελικό αποτέλεσμα να χαρακτηρίζεται δίκαιο. Στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάποια τελική προσπάθεια παρότι τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες χωρίς ωστόσο να έχουν τη μεγάλη ευκαιρία.

Αυτή ήρθε στο 25΄ και ήταν για τον Διαγόρα όπου μετά από μία λάθος εκτίμηση του Παπαλόπουλου ο Βαμβουκλής βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ολύμπου, έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία. Δευτερόλεπτα μετά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το σουτ του Καλαφάτη να περνάει λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

Προηγήθηκε ο Όλυμπος ισοφάρισε ο Διαγόρας  στην δίκαιη ισοπαλία
Όμως ο η ομάδα της Αγιάσου βρήκε γκολ στο 36΄ με σκόρερ τον Γρηγόρη Ξυνό που πήρε ασίστ από τον Πετρουζέλλη και με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Πουρή για το 0-1 αφού πρώτα η μπάλα είχε χτυπήσει στο κάθετο δοκάρι. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου μιας και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας έδειξε πιο κινητικός και ορεξάτος από το ξεκίνημα με τον Γαβαλά να βάζει στο ματς τον Βασίλη Παρέλλη στη θέση του Κουρμπανίδη, ενώ λίγο αργότερα πέρασε στο παιχνίδι και τον αδερφό του Δημήτρη αντί του Βαμβουκλή θέλοντας να δώσει περισσότερη φρεσκάδα. Αυτό το κατάφερε με τον Διαγόρα να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, είχε καλή στιγμή στο 59΄ για το 1-1 αλλά το σουτ του Σεφουλάι έφυγε έξω. Στο 71΄ ο Μιχαλάκης έκανε μία εντυπωσιακή κούρσα μπήκε στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι για μαρκάρισμα του Τόρρα. Ο Άκης Μιχαλάκης ανέλαβε την εκτέλεση ευστοχώντας και ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια η μπάλα παιζόταν πάνω κάτω με τις δύο ομάδες να έχουν από μία ευκαιρία για γκολ. Στο 72΄ η εκτέλεση φάουλ από τον Μιχαλάκη πέρασε άουτ, ενώ η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους χάθηκε στις καθυστερήσεις όταν ο Πετρουζέλλης εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Πουρή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1 με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό  σε ένα σημαντικό και δυνατό παιχνίδι.