Δίκαιη μοιρασιά στο ντέρμπι της Αγιάσου!

18.02.2019

Ντέρμπι που τα είχε όλα, αλλά στο τέλος δεν ανέδειξε νικητή, διεξήχθη στην Αγιάσο με Όλυμπο και Γέρα να μένουν με τις εντυπώσεις στο ισόπαλο 2-2.

Όλυμπος και Αν/ση Γέρας πιστοποίησαν με την αγωνιστική τους παρουσία στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής το οποίο έριξε την αυλαία σήμερα το πρωί, ότι δικαίως παραμένουν από τα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Παιχνίδι που κυρίως στο δεύτερο μέρος καθήλωσε πραγματικά αρκετό κόσμο, ο οποίος βρέθηκε στο γήπεδο, όταν μετά το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων όλοι είχαν πιστέψει ότι το ντέρμπι έγειρε την πλάστιγγα στους γηπεδούχους, αλλά η Γέρα δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη. Όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά απείλησε τον Όλυμπο και με τρίτο γκολ όπως το ίδιο πήγε να κάνει και ο γηπεδούχος. Στο τέλος άπαντες συμβιβάστηκαν και παραδέχθηκαν ότι η ισοπαλία ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Ο γηπεδούχος βρέθηκε κοντά στο γκολ με την συμπλήρωση πέντε λεπτών όταν ο Ξυνός πλάσαρε τον τον Χατζηκλειδαρά  όμως σαν από μηχανής θεός πριν η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος ο Στρατής Βασίλογλου την έδιωξε. Η Γέρα απάντησε στο 15' με ένα σουτ από τον Γιαζιτζόγλου το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών χάθηκαν σπουδαίες ευκαιρίες και ακολούθως ήρθε το γκολ των γηπεδούχων.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας ο Χρυσάφης πλασάρει και πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Παπαλόπουλου ο Τόρα με δυσκολία παραχωρεί κόρνερ. Δύο λεπτά μετά γυριστό σουτ από τον Ξυνό αναγκάζει τον Χατζηκλειδαρά να επέμβει. Στο 38' ωραία πάσα από τον Γιαζιτζόγλου στον  Χατζηκλειδαρά δυνατό σουτ εντός μεγάλης περιοχής από τον επιθετικό  της Γέρας αναγκάζει τον Παπαλόπουλο σε δύσκολη απόκρουση. Δύο λεπτά μετά το ''Χριστοφείδιο'' πήρε φωτιά με τον Ξυνό να ολοκληρώνει υποδειγματικά την ασίστ που πήρε από τον Τσομπανέλλη για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0.

Ολική αλλαγή
Με περισσότερο ρυθμό άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τον Ζαφειρίου στο 57' να βρίσκεται μια ανάσα από το γκολ, αλλά να τον σταματά ο Χατζηκλειδαράς. Στο 65' ο Νίκος Πετρουζέλης πέρασε από τα πλάγια στην περιοχή των φιλοξενούμενων προσποιούμενος για σέντρα στους συμπαίκτες που τον ακολούθησαν, όμως ξεγέλασε τους πάντες με μια χαμηλή σέντρα σουτ η οποία κατέληξε στα δίχτυα της Γέρας για το 2-0.
Η ομάδα του Κουτρομπίλα αντέδρασε γρήγορα μειώνοντας (67') με τον Χατζηκλειδαρά υποδειγματικό σουτ σε πάσα από τον Χρυσάφη ο οποίος από την αριστερή πλευρά ήταν κίνδυνος θάνατος κάθε φορά που είχε την μπάλα στην κατοχή του. Και δεν έφθανε μόνο αυτό. Στο 70' έφθασε στην ισοφάριση πάλι με τον ίδιο παίκτη επίσης σε ασίστ του Χρυσάφη.

Ακολούθως ο Όλυμπος διαμαρτυρήθηκε για περίπτωση πέναλτι για ένα πέσιμο του Ζαφειρίου στην περιοχή και λίγο μετά απείλησε την εστία της αντιπάλου του με τεράστια ευκαιρία που έχασε με τον Τσομπανέλλη όταν από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε, όμως ο Χατζηκλειδαράς με ηρωική επέμβαση κράτησε όρθια την ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά δύο σουτ από τον διακριθέντα και πρωταγωνιστή Χρυσάφη δεν βρήκαν στόχο, με τον Όλυμπο να απαντά στο τέλος με τον Καλαφάτη.
Έτσι έμεινε το ισόπαλο 2-2 που βρήκε ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες σε ένα όμορφο και αρκετά συναρπαστικό ντέρμπι.