Δύσκολη έκτος έδρας νίκη για τον Όλυμπο. Κέρδισε 3-2 τον Ελύτη

03.12.2018

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη πήρε πριν από λίγα λεπτά στην Θερμή ο Όλυμπος νικώντας με 3-2 τον Οδ. Ελύτη επιστρέφοντας ξανά στις νίκες. Πέντε γκολ, ισάριθμα δοκάρια, πολλές οι φάσεις και μία αποβολή το πορτρέτο στην αναμέτρηση.

Ο γηπεδούχος ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι παίζοντας με αρκετές απουσίες (τρανταχτή του Λεωνίδα Καλουτζή) και δύο της τελευταίας ώρας αναγκάζοντας τον Όλυμπο να βρεθεί πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Γιώργος Αναιρούσης πήρε όμορφη πάσα από το κέντρο πλασάροντας με ιδανικό τρόπο τον γκολκίπερ του Όλυμπου δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0.

Οι παίκτες του Παπαλόπουλου στην συνέχεια πίεσαν έχοντας ανεπανάληπτη φάση με τον Ξυνό και λίγο μετά με μακρινό δυνατό σουτ του Καλαφάτη το οποίο δεν βρήκε τον στόχο. Ότι δεν κατάφεραν οι δύο αυτοί παίκτες το αποκατέστησε ο Στέλιος Τσομπανέλλης ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στημένο από τα πλάγια και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Βαλσάμη και να περάσει την γραμμή του τέρματος του νεαρού γκολκίπερ για την ισοφάριση.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι σε κάποιες στιγμές έπαιζαν με ανορθόδοξο τρόπο (αισθητή η απουσία από άμυνα και κέντρο του Αχιλλέα Κατσαρού) προσπαθώντας να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Ελύτη που αμύνονταν όμορφα. Όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα έκλεινε στην ισοπαλία ένα λεπτό πριν από το τελευταίο σφύριγμα του Γιώργου Παντελαίων. Ο Νίκος Διμπαμπής ήταν ο παίκτης που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε μια οργανωμένη αντεπίθεση με τους παίκτες του Όλυμπου να μην απομακρύνουν σωστά.

Πίεση, δοκάρια και ανατροπή

Καλύτερα ξεκίνησε στην επανάληψη ο φιλοξενούμενος έχοντας στην πλάτη του το εις βάρος του 2-1. Οι παίκτες του Ελύτη έκαναν μεγάλη προσπάθεια να αντιμετωπίσουν μια καλή και ποιοτική ομάδα και μέχρι το  65΄ έλεγχαν το παιχνίδι παρά την έντονη πίεση που ένιωθαν κυνηγώντας την αντεπίθεση. Πετρουζέλλης, Λυγγέλης και Τσομπανέλλης(2) έσπασαν τα δοκάρια για λογαριασμό του Όλυμπου. Δοκάρι είχε και ο Ελύτης με τον Αναιρούση ο οποίος ήταν ο κορυφαίος σε απόδοση παίκτης.

Ο Νίκος Πεςτρουζέλης με σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (65') και δεν έφθανε μόνο αυτό αφού δέκα λεπτά πριν από το τέλος ο Χουλιάρας με όμορφο σουτ νίκησε τον Βαλσάμη για να δώσει το προβάδισμα στον Όλυμπο με 3-2. Πριν από το γκολ ο φιλοξενούμενος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καλαφάτη με 2η κίτρινη. Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά τα εναπομείναντα λεπτά διαφύλαξαν τα νώτα μην επιτρέποντας τον αντίπαλο να τους απειλήσει και έφυγαν από την Θερμή με το πολύτιμο τρίποντο.

πηγη: scorelesvos.gr