Όλυμπος Αγιάσου-Αίγειρος Μυστεγνών 1-1

22.01.2018

Ισόπαλο ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 17ης Αγωνιστικής, με τον Όλυμπο Αγιάσου να χάνει μεγάλη ευκαιρία απέναντι στον Αίγειρο Μυστεγνών, δεχόμενος την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Όλυμπος Αγιάσου-Αίγειρος Μυστεγνών 1-1 (0-0)
«Χριστοφίδειο» Αγιάσου
Κουλουδής, Καραμπάσης, Μπάλιακα
Παρατηρητής: Πάνου

Κάτω από δυνατή βροχόπτωση ξεκίνησε το ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη ως το τέλος, αλλά να μοιράζονται τους βαθμούς. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Δασκάλου είχε οριζόντιο δοκάρι για τον Αίγειρο σε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, χάνοντας μια ακόμα καλή ευκαιρία με τον Βουργουτζή σε σουτ που έφυγε άουτ (10'). Δύο λεπτά μετά ο Όλυμπος είχε κι εκείνος δοκάρι σε εκτέλεση κόρνερ του Πετρουζέλλη, που μπέρδεψε τόσο τους αμυντικούς όσο και τον τερματοφύλακα Παπαδάτο των φιλοξενούμενων. Στο 27' σε σέντρα του Χατζηκλειδαρά, η κεφαλιά του Βουργουτζή προσέκρουσε ξανά στο οριζόντιο δοκάρι μετά από παρέμβαση με τα ακροδάχτυλα του τερματοφύλακα Καραβασίλη, ο οποίος επιστρατεύτηκε μετά από μια... πενταετία λόγω του τραυματισμού του Κλεομένη Παπαλόπουλου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα είχε δύο καλές στιγμές με Βουργουτζή (47') και Δασκάλου (49'), μπαίνοντας δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 65' οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Χατζηκλειδαρά να σεντράρει παράλληλα και τον Βουργουτζή να μπερδεύεται, πατώντας την μπάλα, η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Καραβασίλης κράτησε το μηδέν σε κεφαλιά του Καραδημητράκη (75') και στο επόμενο λεπτό ο Όλυμπος άγγιξε το γκολ με τον Ρόλι Χατζηλάρι να μην μπορεί να νικήσει τον Παπαδάτο μέσα από την περιοχή. Στην επόμενη φάση όμως, η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου άνοιξε το σκορ μετά από κόρνερ του Πετρουζέλλη και κοντινή επαφή του Τζιώτη με κεφαλιά, αλλάζοντάς πορεία στην μπάλα που αναπαύτηκε στην εστία του Αίγειρου (77').

Στο 80' η ομάδα των Μυστεγνών λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, αλλά ο Δασκάλου είδε τον Τσομπανέλλη να απομακρύνει την μπάλα στο τετ α τετ με τον Καραβασίλη, ο οποίος όμως τραυματίστηκε στο 86ο λεπτό. Χωρίς άλλον τερματοφύλακα, ο Όλυμπος έδωσε γάντια στον αμυντικό Γκέρι Τόρρα (όπως και στο ματς με τον Μεσότοπο).

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κουλουδής έδωσε φάουλ υπέρ του Αίγειρου, προκαλώντας διαμαρτυρίες στην πλευρά του Ολύμπου. Ο Δασκάλου έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Καβαλίκας έπιασε μια κεφαλιά και ο Τριλιανός με κοντινή προβολή ισοφάρισε σε 1-1, παγώνοντας το «Χριστοφίδειο».