Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 πέτυχε ο Όλυμπος στα Λουτρά

11.02.2019

Αετός - Όλυμπος 0-2

Τρίποντο κορυφής!

Ο Όλυμπος ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Αετό επικρατώντας 2-0 σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Η ομάδα των Λουτρών ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγώνα έχοντας δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά αρχικά στο 8' με τον Δρακούλη το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Παπαλόπουλος, ενώ στο 11ο λεπτό το σουτ από τον Βλαστέλλη πέρασε λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 17' με τον Ξυνό να χάνει μεγάλη ευκαιρία όταν το σουτ που δοκίμασε έφυγε άουτ. Στη συνέχεια δεν υπήρχαν φάσεις στο ματς παρά τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων. Στο 37' ο Όλυμπος ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Τσομπανέλλη από τον Κριπιντίρη μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να συνεχίζει το παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος και στο 55' η ομάδα της Αγιάσου κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τσομπανέλλη, φάση που ξεκίνησε από προσπάθεια του Πετρουζέλλη (διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι ότι η μπάλα πέρασε πλάγιο), αυτός σέντραρε βρίσκοντας τον Ξυνό που γύρισε στον Τσομπανέλλη όπου από κοντά έκανε το 0-1.  lesvosnews.net

Αν και στο πρώτο ημίχρονο ο Αετός είχε τις φάσεις, ο Όλυμπος ήταν αυτός που πήρε τη νίκη
Ένα λεπτό μετά τα πράγματα για τον Αετό έγιναν ακόμη πιο δύσκολα μιας και αποβλήθηκε ο Βλαστέλλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Τόρρα, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν έντονα για αυτή την απόφαση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι έκαναν και το 0-2 στο 58' με πολύ ωραία προσπάθεια από τον Ξυνό και όμορφο τελείωμα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους. Ο Αετός που είδε μέσα σε τρία λεπτά να δέχεται δύο γκολ, προσπάθησε να αντιδράσει έχοντας δύο καλές στιγμές με Κούτσα στο 62' και Κροτσίδα στο 65'.

Ο Όλυμπος κρατούσε το σκορ υπέρ του, έπαιξε έξυπνα, είχε καλή στιγμή με τον Τσομπανέλλη στο 85' και παρότι ο Αετός απείλησε, προς το τέλος κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό περνώντας έτσι στην κορυφή.