Στο 91' πάγωσε η Αγιάσος...

06.11.2017

Ο Όλυμπος λύγισε στις καθυστερήσεις, όταν ισοφαρίστηκε από τον ψυχωμένο Αετό Λουτρών, πέφτοντας από την κορυφή της βαθμολογίας στην Α' ΕΠΣ Λέσβου. Εκεί "στρογγυλοκάθισε" ο Αίγειρος Μυστεγνών, που νίκησε με ανατροπή στο έτερο ντέρμπι της 8ης Αγωνιστικής τον Αιγέα Πλωμαρίου (3-1).

Όλυμπος Αγιάσου-Αετός Λουτρών 1-1 (1-0)
«Χριστοφίδειο» Αγιάσου
Βουρανής, Φαναρτζής, Καραμπάσης
Παρατηρητής: Ψάνης

Δυνατό ματς με πολλές κίτρινες κάρτες από τον διαιτηή Βουρανή, που προσπάθησε με αυτόν τον τρόπο να διατηρήσει τον έλεγχο του ματς. Ο Αετός είχε δύο καλές στιγμές στο ξεκίνημα με Στρ. Διονυσάτο (2') και Κούτσα (3'). Στο 12' ο Όλυμπος απάντησε με κοντινό σουτ του Καλαφάτη, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κάμπερ σε κόρνερ. Στην κόντρα επίθεση, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Νομίδης (13') είχε δοκάρι για τον Αετό Λουτρών. Στο 18', η ομάδα της Αγιάσου έφτασε στο γκολ, μετά από εξαιρετική πάσα του Πετρουζέλλη και πλασέ του Αχιλλέα Κατσαρού για το 1-0. Στο 25' αποβλήθηκε από τον πάγκο ο Γενικός Αρχηγός του Αετού Γιώργος Βασιλέλλης για διαμαρτυρία. Στο 37', ο Όλυμπος είχε μια ακόμα καλή στιγμή με τον Καλαφάτη και στο 45' απάντησε ο Αετός σε κόρνερ του Διονυσάτου, που πέρασε παράλληλα από πολλά πόδια, χωρίς αποτέλεσμα. Στην επανάληψη, ο Πετρουζέλλης τροφοδότησε τον Χατζηλάρι, αλλά το πλασέ του βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 70' ο Διονυσάτος σούταρε από μακριά και ο Παπαλόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 75' ένα σουτ του Τσομπανέλλη έφυγε λίγο άουτ και οι φίλαθλοι του Ολύμπου έμειναν με τη γλύκα. Στο 91' ο Στρατής Διονυσάτος εκτέλεσε φάουλ μέσα στην περιοχή και ο αφύλακτος Κούτσας με σουτ έκανε το 1-1, παγώνοντας την Αγιάσο.